Rozpatrując zakup oleju silnikowego, warto pamiętać, że jest to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie, nie mniej istotny niż bardziej „namacalne” części, jak amortyzatory czy klocki hamulcowe. Mając na uwadze utrzymanie silnika w dobrej kondycji, decyzja o wyborze oleju powinna być przemyślana i bazować na zaleceniach producenta auta.
Dostępne na rynku europejskim oleje silnikowe podlegają klasyfikacjom jakościowym prowadzonym przez stowarzyszenie producentów samochodów ACEA (fr. Association des Constructeurs Européens d'Automobiles) oraz klasyfikacji jakościowej SAE, opracowanej przez stowarzyszenie inżynierów motoryzacji (ang. Society of Automotive Engineers). W przypadku między innymi samochodów Grupy Volkswagen to koncern motoryzacyjny doprecyzowuje w postaci norm fabrycznych parametry, jakie ma spełniać olej, aby można go było używać w określonym modelu samochodu.
Wysoka cena najczęściej idzie w parze z jakością i niezawodnością oleju, którego właściwości są precyzyjnie dopasowane do wymagań jednostki napędowej. Rozpiętość cenowa między środkami smarnymi może być na tyle duża, że oleje silnikowe z najwyższej półki potrafią być kilkukrotnie droższe od tańszych produktów.
Gra jest jednak warta świecy, ponieważ słabej jakości środek smarny nie tylko szybciej się starzeje, tracąc swoje właściwości, lecz również wystawia jednostkę napędową na znacznie trudniejsze warunki pracy. Rzutuje to na płynność pracy silnika, a w skrajnych przypadkach może nawet skrócić jego żywotność.
Rozpiętość cen olejów potrafi przyprawić o ból głowy. Warto więc zadać sobie pytania z czego ona wynika? Odpowiedź jest stosunkowo prosta, chodzi o technologię produkcji stojącą za środkiem smarnym. Upraszczając, oleje silnikowe dzielimy na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Przykładowo parametry eksploatacyjne jakie oferują oleje syntetyczne są najlepsze i dlatego są najdroższe. Dodatkowo chodzi nie tylko o jakoś składników oleju, a o ich wzajemną kompatybilność i proporcje między nimi (tzw. formulacja oleju).
Światowej klasy koncerny, zajmujące się opracowywaniem formulacji olejowych i ich produkcją, nieprzerwanie angażują się w proces ich doskonalenia, celem którego jest udostępnienie użytkownikom najlepszych rozwiązań. Ciecze powstają w zaawansowanych technologicznie laboratoriach, w których baza olejowa łączona jest z dodatkami uszlachetniającymi. Proces opracowywania i testowania nowych formulacji olejowych potrafi trwać wiele miesięcy.
Sięgając po olej silnikowy, warto pamiętać o prostej zależności – aby auto mogło się poruszać, w jego silniku musi się znajdować olej, który jest zgodny z zaleceniami producenta i odpowiedni do jednostki napędowej. Dzięki temu silnik ma szansę przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat, niezależnie od sposobu użytkowania samochodu, a wizyty w serwisie w celu wymiany oleju stają się jedynie formalnością.